Dom samowystarczalny - jaką cenę trzeba za to zapłacić?

Dom samowystarczalny – jaką cenę trzeba za to zapłacić?

Dom samowystarczalny – jaką cenę trzeba za to zapłacić?

Od dłuższego czasu na rynku budowlanym pojawiła się nowa tendencja – zamierzenia stworzenia domu samowystarczalnego wykorzystującego w swoim wyposażeniu technologie i urządzenia pozwalające na samodzielne produkowanie energii, wody, czy jedzenia. Jakie są jej korzyści i jak wysoka będzie cena, jaką trzeba za to zapłacić?

Korzyści związane z budową domu samowystarczalnego

Pierwszym plusem jaki można wymienić jest fakt, że stworzenie domu samowystarczalnego w znacznym stopniu zmniejsza zużycie energii, wody i innych zasobów, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pozwala on także na znaczne obniżenie rachunków związanych z utrzymaniem domu, dlatego też stanowi wcale niezły wydatek na dłuższą metę.

W przypadku domów samowystarczalnych wykorzystywana jest także energia odnawialna, taka jak energia słoneczna czy wiatrowa, która nie tylko pozwala stworzyć niezależne od sieci energetycznej miejsce na Ziemi, ale także oszczędzić nasz portfel.

Elementy wyposażenia domu samowystarczalnego

Wyposażenie typowego domu samowystarczalnego składa się zarówno z elementów pozwalających na produkcję energii, jak i elementów pozwalających na zaoszczędzenie tej energii. W pierwszym wypadku wymienić można panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy generator elektryczny, a w drugim – izolację termiczną, okna energooszczędne czy odpowiednio dobrane oświetlenie.

Wśród elementów wyposażenia domu samowystarczalnego nie można również pominąć systemów filtrujących, które pozwalają nie tylko na odzyskanie wody deszczowej i jej ponowne wykorzystanie w przypadku podlewania ogrodu czy mycia, ale także na zneutralizowanie zanieczyszczeń w wodzie pitnej, co z kolei zmniejsza konieczność jej zakupu.

Cena za budowę domu samowystarczalnego

Koszty budowy domu samowystarczalnego są zazwyczaj znacznie wyższe niż w przypadku budowy standardowego domu, wynikają one m.in. z wyższych kosztów materiałów i urządzeń służących do pozyskiwania energii. W pierwszej kolejności należy się liczyć ze wzrostem kosztów budowy samego domu o około 10-15% w stosunku do kosztów budowy domu zwykłego. Dodatkowo dochodzą do tego wydatki związane z instalacją paneli słonecznych i innych urządzeń.

Możliwość dofinansowania budowy domu samowystarczalnego

Dofinansowanie budowy domu samowystarczalnego możliwe jest m.in. dzięki rządowym programom i fundacjom oraz innym możliwościom, które umożliwiają częściowe finansowanie tego typu projektów. Zazwyczaj jednak tego typu dofinansowania nie obejmują całości kosztów budowy, dlatego też należy się liczyć z takim, że część kosztów będziemy musieli sfinansować samodzielnie.

Podsumowanie

Mimo że koszty budowy domu samowystarczalnego są znacznie wyższe niż w przypadku domu standardowego, to jednak powstaje coraz więcej projektów takich domów, co świadczy o tym, że ludzie są coraz bardziej zainteresowani wykorzystywaniem energii odnawialnej. Chociaż z założenia jest to wydatek na dłuższą metę, to jednak możliwość skorzystania z dofinansowań i dostępnych programów rządowych kuszą wielu inwestorów i chętnie decydują się na budowę domu samowystarczalnego.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy budowie domu samowystarczalnego

Przed podjęciem decyzji o budowie domu samowystarczalnego należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak koszty, rodzaj gruntu i klimat, na którym będzie on stawiany, oraz możliwości jego instalacji. Należy także zastanowić się, jakiego wyposażenia będzie potrzebował nasz dom samowystarczalny i jaki będzie jego główny przeznaczenie.

Kontrolowanie jakości energii w domu samowystarczalnym

Dobrym zwyczajem jest regularne sprawdzanie jakości energii, która jest wykorzystywana w domu samowystarczalnym. Ważne jest również monitorowanie systemów filtrujących i nawadniających, szczególnie w przypadku pozyskiwania wody deszczowej. Warto także regularnie kontrolować wszelkie urządzenia i systemy, które wykorzystuje się do produkcji energii, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie.

Czy warto inwestować w budowę domu samowystarczalnego?

Decyzja o budowie domu samowystarczalnego zależy już tylko i wyłącznie od naszych preferencji i możliwości finansowych. Chociaż z założenia jest to wydatek na dłuższą metę, to jednak możliwość skorzystania z dofinansowań i dostępnych programów rządowych oraz oszczędności na rachunkach za energię, wodę i inne zasoby, mogą być dla wielu inwestorów wystarczającym powodem, aby zdecydować się na budowę domu samowystarczalnego.Zobacz, ile trzeba zapłacić, aby wybudować dom samowystarczalny – kliknij, by dowiedzieć się więcej : dom samowystarczalny cena.