Uzależnienie od leków – wszystko o lekomanii.

Uzależnienie od leków – ogólnie o uzależnieniach.

Jesteśmy gatunkiem, który bardzo chętnie sięga po różnego rodzaju używki i bardzo często przesadzamy, głównie, jeżeli pomaga nam ona zmniejszyć stres, zrelaksować się, sprawić, że będziemy czuli się lepiej. Nie patrzymy jednak na to, że mogą one wprowadzić nas w dużo większe kłopoty. Ostatnio coraz częściej, jak nigdy dotąd pojawia się wręcz masowe uzależnienie od leków, o czym można przeczytać na https://alkovip.pl/uzaleznienie-od-lekow-charakterystyka-lekomanii/. Od czasów pandemii ilość wypisywanych recept przez lekarzy psychiatrów znacząco wzrosła, co było już kilkukrotnie poruszane na forach dotyczących zdrowia. Jednocześnie z powodu między innymi tele porad, skala przepisywania leków w porównaniu do rzeczywistej liczby osób, które tego potrzebują jest nieporównywalna. Lekomania staje się coraz większym problemem, z którym mierzą się ośrodki leczenia uzależnień. Trafiają do nich pacjenci w różnym wieku, którzy nie mogą już normalnie funkcjonować bez farmakologii. I to nie dlatego, że jest ona plastrem na ich faktyczne problemy, ale dlatego, że są od leków silnie uzależnieni.

Uzależnienie od leków – objawy.

Uzależnienie od leków przebiega bardzo podobnie do każdego innego nałogu. Głównie odbija się to na objawach w momencie, kiedy osoba w nałogu przestaje mieć dostęp do leków. Wśród najczęstszych objawów są, takie jak objawy grypopodobne, gorączka, dreszcze, bóle całego ciała. Ponadto następuje też wiele symptomów mogących przypominać zaburzenia psychiczne, w tym silny lęk i niepokój, pobudzenie, problemy ze snem, zaburzenia depresyjne, a nawet omamy.

Inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, mając w swoim otoczeniu lub bojąc się, że sami jesteśmy uzależnienie od leków to między innymi sięganie po nie pomimo tego, że lekarz stwierdził brak konieczności ich dłuższego stosowania, próby zdobycia leku zawierającego konkretną substancję, stosowanie leków pomimo pełnej świadomości, jakie szkody mogą wyrządzić w organizmie. Często pojawia się zobojętnienie, a także próby samodzielnego zwiększania dawki leku. Jeżeli lekarz prowadzący odmówił przepisania leku, osoba w nałogu zmienia go, aby kolejny znów zaczął wypisywać jej recepty na ten konkretny składnik.

Uzależnienie od leków – terapia.

Zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień to dopiero wstęp do długiej drogi, jaką musi przebyć uzależniony, aby wyrwać się z nałogu. Aby rzeczywiście móc poddać się terapii, osoba uzależniona musi wykazywać takie chęci, motywację i przyznać się do tego, że ma problem, który trzeba zwalczyć. Czasami dochodzi także do potrzeby odtruwania, podobnego do detoksu alkoholowego czy narkotykowego.